اعتراض ایران به گزارش حقوق بشری عاصمه جهانگیر: «سیاه نمایی است»

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ایران ۰۰:۲۰

اعتراض ایران به گزارش حقوق بشری عاصمه جهانگیر: <<سیاه نمایی است>>

۱۹ اسفند ۱۳۹۵

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران را <<سیاسی و غیرمنصفانه>> دانست و گفت که ایران آن را به رسمیت نمی شناسد.

بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج شنبه ۱۹ اسفند اولین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران به اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو را زیر سوال برد و مدعی شد که درباره وضعیت حقوق بشر در ایران <<سیاه نمایی>> کرده است.

به گفته آقای قاسمی٬ این گزارش با استفاده از <<اطلاعات نادرست و پیش داوری های ناصواب و با اتکا بر منابع غیرمعتبر>> تهیه شده و از حمایت کشورهایی برخوردار است که خود <<کارنامه سیاه و غیرانسانی حقوق بشری>> دارند.

این مقام دولتی بار دیگر تاکید کرده که ایران تعیین <<گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران>> را <<بی معنا>> می داند اما برای <<تصحیح رویکرد گزارشگر>> تلاش خواهد کرد تا با گزارشگر جدید <<تعامل سازنده>> داشته باشد.

عاصمه جهانگیر از آبان ماه امسال جایگزین احمد شهید در سمت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران شده است.

آقای شهید، فعال حقوق بشر اهل مالدیو از سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد اما هرگز مجوز سفر به ایران و گفت وگو با مقامات ایرانی را به دست نیاورد.

مقامات ایران بارها با ادبیاتی تند به آقای شهید تاخته و گزارش های او را <<مغرضانه>> و <<سیاسی>> نامیدند.

خانم جهانگیر نیز که یک فعال شناخته شده حقوق بشر پاکستانی است در چند ماه گذشته با واکنش منفی مقامات ایران مواجه بوده است.

او در نخستین گزارش خود از این که <<هیچ پیشرفت چشمگیری>> در وضع حقوق بشر در ایران حاصل نشده ابراز تاسف کرده است.

عاصمه جهانگیر همچنین از فقدان دستگاه قضایی مستقل، آزادی بیان و تداوم بازداشت های خودسرانه ابراز نگرانی جدی کرده است.

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : دوشنبه 14 فروردين 1396 ساعت: 16:58

close
تبلیغات در اینترنت